Тази статия е част от новата ни поредица „Споделяме опит“, в която представяме интересни и полезни ресурси от различни международни източници, с които се надяваме да обогатим знанията и опита в областта на филантропията и управлението на дарителски инвестиции.
Статията е преведена от списание Forbes, а неин автор е д-р Александър Путио, който има дългогодишен опит като консултант по различни стратегически въпроси, който е работил за Boston Consulting Group и ООН. Вижте оригиналния текст тук.
Въпреки, че инициативите за еднократно дарителство от типа на „Щедрия вторник“ доминират в телевизионните емисии, заглавията на вестниците и социалните медии, все пак тихото дарителство, което се случва зад кулисите, е много по-разпространено. На практика съществува цял един свят на постоянна подкрепа, която не търси светлината на прожекторите, и в този свят се извършва голяма трансформация, а именно – възходът на дарителството, ръководено от жени.
Дали чрез финансиране на целеви проекти, чрез подкрепа на масови движения или просто чрез експериментиране и въвеждане на нови подходи към традиционните начини за правене на благотворителни инвестиции, жените влизат в ролята на архитекти на социална промяна по начини, по които техните предшественички не са могли.
Резултатът е определено положителен: диверсифициране на пейзажа на дарителството, който обещава да направи повече добро от преди, а целите и подходите му са насочени към по-широк кръг получатели.
„Не става дума само за това, че жените пишат чекове за неща, за които преди не са можели“, обяснява Ейми Маркс Дорнбуш, дългогодишна дарителка и основателка на социалното предприятие AtlasDaughters. „Ние мислим критично за това къде отиват нашите пари, даваме си сметка за структурните неравенства и бариери и как можем да се справим с тях по устойчиви начини. Това води до осезаема промяна в начина, по който функционира филантропията.“
Движещата сила на женското дарителство
В исторически план филантропията винаги е била процес, реализиран отгоре надолу, движен от големи, монолитни институции, начело на които са стоели мъже. Жените дарителки предизвикват статуквото и предпочитат подходи, които са по-включващи, колаборативни и фокусирани върху въздействието.
Мелинда Френч Гейтс улови това чувство в своята книга „Момент на издигане“ (Moment of Lift), която стана бестселър на New York Times през 2019 г. В нея тя подчертава важността на инвестициите в жените и момичетата като средство за изваждане на цели общности от бедността. Мелинда Гейтс се присъединява към нарастваща група донори, които вярват, че филантропията трябва да прави нещо повече от облекчаване на симптомите на обществените проблеми, а донорите, които искат да бъдат успешни в това, трябва да ангажират по-широк кръг от заинтересовани страни и да направят това по-дълбочинно.
„Виждаме жени, които търсят начини да върнат в обществото и да се ангажират със значими каузи, като станат доброволки, даряват или се застъпват за разрешаването на различни обществени несправедливости. Ние вярваме, че всеки от нас има роля в превръщането на света в по-добро място. Разбира се, всичко започва в нашите семейства и общности, но също така продължава и чрез организациите, които подкрепяме, за да постигнем промяна“, обяснява Сара Томпсън, която ръководи екипа за корпоративни партньорства на Save the Children в САЩ.
Тази философия е в основата на работата на организации като Maverick Collective – глобална инициатива, съоснована от Мелинда Гейтс и принцесата на Норвегия. Maverick Collective обединява жени филантропи, които инвестират в глобални здравни иновации, като достъп до контрацепция, премахване на вредните норми, свързани с половата дискриминация, но включва също и теми като намаляване на трафика на оръжия за масово унищожение. Подходите, които използва този иновативен колектив, включват много активно ангажиране на жените в работата на организацията, не само инвестирането на лични дарителски средства.
„Ние вярваме в радикалното сътрудничество“, казва Рена Грайфингер, управляващ директор на Maverick Collective. „Жените в нашата мрежа са повече от донори. Те са тук, защото са родени да решават проблеми. Една от основните характеристики на жените филантропи е в начина, по който ангажират всички участници. Както отбелязва Рена, „те запретват ръкави и действат, защото жените са не само заинтересована страна във филантропията – те са критично важна част от двигателя, която движи процесите напред“.
Ейми Маркс Дорнбуш напълно подкрепя това чувство. „Maverick Collective е общност, която ми позволява да увелича собственото си въздействие, като работя заедно с други жени филантропи. Ние действаме по начини, които са били напълно невъзможни за жените преди нас – използваме както нови средства, така и традиционните подходи в дарителството.“
„Ето един пример: няма да забравя, как преди години успяхме да се справим в нашата малка, но наистина могъща общност и да съберем над 7 милиона долара в рамките на 10 дни, с които да подпомогнем ръководеното от Vital Voices усилие за евакуиране и постоянно преселване на над 1000 афганистански жени лидерки, които бяха вкарани в черния списък на талибаните и ги грозеше убийство след падането на Кабул. Този тип реакция, която е мигновена, която осъзнава високия риск, но не се отказва, и която е основана на дълбоко доверие, демонстрира силата и възможностите на обединените жени филантропи“, добавя Ейми.
Точно тези критични и кризисни дарителски действия подчертават фините начини, по които женското дарителство променя филантропията. Жените вече не искат разрешение, преди да действат. И светът е по-добро място заради това.
Лавинообразният ефект на дарителството, водено от жени
Когато жените даряват, те често се фокусират върху области, които са отвъд техния непосредствен обсег, облагодетелствайки цели екосистеми. Жените донори са склонни да дават приоритет на образованието, здравеопазването и икономическото овластяване – сфери, които изграждат устойчивост и нови възможности за всички, а проучванията показват, че даването на приоритет на инвестициите в жените и от жените, може да доведе до извънредно голямо положително въздействие.
„През последното десетилетие женските инвестиции ни помогнаха да отключим над 100 милиона долара ново финансиране за критично важни инициативи в областта на здравето на жените от непривилегировани групи.“ Рена Грайфингер от Maverick Collective потвърждава нагласите на цялата дарителска индустрия, че жените насочват финансиране към по-разнообразна група от получатели и към по-широка палитра от проекти.
„Не че няма мъже, които са дейни и участват в тези пространства, но определено има по-голямо участие и ефект от инвестициите от страна на жените, които в добавка използват по-включващи и колаборативни подходи“, добавя Рена.
Фондацията на Ейми Маркс Дорнбуш подкрепя предприемачеството в градските райони, наред с много други теми. „Работата ни в помощ на общностите не цели краткосрочен ефект“, казва тя. „Като семейство от предприемачи, се стремим да достигнем устойчива промяна, като подкрепяме хората и програмите, които изграждат култура на предприемачество и са фокусирани върху дългосрочното развитие и самоподдържащата се подкрепа. Ние възприемаме рисков подход към филантропията, като инвестираме в лидерите, в изграждането на капацитет и в мащабирането на програмите„, допълва тя.
Този системно ориентиран подход е отличителен белег на водената от жени филантропия. Донори като Мелинда Френч Гейтс са вече повече от десетилетие в челните редици на инвестициите в системи и кръгове за положителна промяна, а не в еднократни инициативи.
Тихото даряване на жените
Голяма част от филантропията, която се случва извън инициативи като „Щедрият вторник“, са инициирани от обикновени хора, които действат извън светлината на прожекторите. Въпреки че популярните кампании могат да вдъхновяват, те могат също така да засенчат по-малките и по-тихи актове на щедрост, които формират гръбнака на социалната промяна.
„Не всичко се нуждае от хаштаг“, отбелязва Ейми. „Някои от най-въздействащите дарения се случват зад затворени врати, без фанфари или актове на публичност.“ Този етос на смирение е особено важен в ежедневната филантропия, където изграждането на доверие с общностите изисква убеденост в липсата на скрити мотиви. За групи като Maverick Collective това означава не просто да слушат общностите, които искат да подкрепят, но да гарантират, че тези общности имат хората, които могат да бъдат техни лидери, за да постигнат нещата, от които се нуждаят. „Автентичното партньорство надхвърля налагането на решения или превръщането на донора в основна фигура на промяната“, казва Рена Грайфингер.
„Донорите трябва да проявяват любопитство и готовност да слушат и учат, да изградят доверие с лидерите на първа линия и засегнатите общности и след това да направят всичко възможно, за да премахнат бариерите, които пречат на техния просперитет.“
Какво могат да научат другите дарители от жените филантропи
Сара Томпсън от Save the Children вижда редица възможности за организациите с нестопанска цел и корпорациите да адаптират най-добрите практики от дарителството, ръководено от жени. „Моментът е толкова важен, че трябва да мислим стратегически за това как организациите с нестопанска цел и донорската общност искат да постигнат въздействие“, обяснява Сара. „Има невероятно голямо празно пространство, по-специално в корпоративното дарителство, където значителна част от програмите за предоставяне на дарителски ваучери на служителите или удвояване на сумите от страна на компаниите, остават непотърсени всяка година. Радваме се да видим тенденция мениджмънтът да се вслушва повече в гласовете на служителите, те да влияят на посоката на корпоративните дарения и да се включват в решенията за управление на корпоративните дарителски инвестиции. Когато жените имат думата в това, откриваме, че се правят стратегически избори и се инвестира в инициативи, които дават възможности и на други жени във времена на нужда. Става дума за подкрепа за майчино и детско здравеопазване, образование на маргинализирани общности и много други“, продължава Сара. „Наистина е необходимо да работим заедно – компании, организации с нестопанска цел, правителства и местни общности – за да се случи промяна в голям мащаб. Но тази промяна няма да бъде възможна, освен ако жените не бъдат включени, като им се даде повече място на масата за взимане на решения,” обобщава Сара.
Тъй като дарителската среда се развива, организациите с нестопанска цел също трябва да вземат под внимание стратегиите и ценностите, движещи дарителството от жени. Това включва фокусиране върху изграждането на дългосрочни взаимоотношения, приоритизирането на сътрудничеството и взимането на решения отдолу – нагоре, т.е. ръководените от общността решения. Тези подходи предлагат план за по-устойчиво набиране на средства, което има и по-голямо въздействие.
Мелинда Гейтс има една много популярна фраза: „Когато инвестираме в жените, ние инвестираме в бъдещето“. И в света на филантропията това бъдеще изглежда по-светло от всякога.