Статията е част от рубриката ни с полезни международни ресурси „Споделяме опит“. Този материал е публикуван в сайта на Candid – нестопанска организация, която чрез проучвания, съвместни дейности и обучения, свързва хората, които работят за социална промяна, с ресурсите, от които имат нужда, за да са успешни.
Автор на статията е Триста Харис, президент на FutureGood – консултантска организация, която помага на фондации, НПО и на лидери визионери да предсказват и да се подготвят за бъдещето. Използвайки науката футуризъм, те помагат за изграждането на по-добро утре за всички. „Бъдещето не ви се случва, вие го случвате чрез вашите решения и действия днес“, казва Харис.
Всяка година в екипа на FutureGood отделяме време, за да прогнозираме тенденциите, които ще разтърсят нестопанския сектор през следващата година. Този процес не е магия – той се основава на часове изследвания и разговори със стотици лидери в сектора и с анализ на случващото се. Ето три от най-важните прогнози, които направихме за 2025 г.:
Време е да прегърнем дигиталната революция
AI вече не е само странни чатботове или реклами, показващи герои с шест пръста, като тези, които се разпространяват напоследък онлайн. През 2025 г. организациите с нестопанска цел ще възприемат в още по-голяма степен AI технологиите и ще ги използват за рационализиране, за по-добро управление на програмите си, за анализиране на сложни данни и персонализиране на ангажираността на донорите. Тук не става въпрос само за ефективност – става дума за увеличаване на въздействието.
Да вземем за пример фондацията Joy Education Foundation, която е създала инструмент, който работи като приятел на детето, но има активиран AI. Инструментът осъществява диагностика на млади хора, като за нея е необходимо само детето да прочете на глас кратък текст. Технологията прави бърза диагностика, която открива области, нуждаещи се от подобрение и предоставя на учителите и родителите персонализиран учебен план за детето, фокусиран върху индивидуални нужди на детето и подходящата за него подкрепа.
Друг пример е Американското дружество за борба с рака, което използва AI, за да проучи кампаниите за лечение на хора с онкологични заболявания в платформата GoFundMe. Те установяват, че над една трета от историите на хора, които набират средства за лечение, описват сериозни финансови затруднения, в които са изпаднали след като е трябвало да плащат за скъпоструващо лечение. Това откритие дава ценни насоки за застъпническата работа на организацията и работата със здравните власти и насочва усилията към конкретни политики за подобряване на здравните грижи. Откриването на тези данни би отнело експоненциално повече време, ако не беше използван AI за анализ на кампаниите в онлайн платформата.
Според Доклада за дигиталните инвестиции с нестопанска цел за 2024 г. на Nonprofit Technology Network, над 60% от НПО-тата вече използват AI инструменти в някаква степен, като много от тях изпреварват партньорите си от бизнеса по креативност и новаторство. Тъй като тази тенденция се ускорява, секторът може да очаква приток от още външни консултанти – технологични експерти, които ще помогнат на нестопанските организации да внедряват AI етично и ефективно. Тази промяна означава, че екипите на самите НПО-та ще отделят по-малко време за повтарящи се задачи и повече време за справяне с най-спешните предизвикателства в света.
Кажете сбогом на 5-годишните стратегически планове
Нека бъдем честни: традиционният петгодишен стратегически план официално се присъедини към отиващи си динозаври като факс машината. В днешния нестабилен свят фиксираните планове, изградени върху предположението, че нищо съществено няма да се промени, вече не работят. Вместо това организациите трябва да приемат гъвкави дългосрочни визии: 30- до 50-годишни цели, съчетани с тримесечни корекции, за да продължат да бъдат адекватни.
Една организация с подобна дългосрочна визия е Фондацията за здравето на Мисури, която прави своите стратегически планове за следващите 30 години. Те разбират, че работата на национално ниво в големи страни като САЩ и промяната в законодателството, начина на живот и възприятията на хората, както и преодоляването на неравенствата, не се случват за няколко години. Затова си поставят мисията да помогнат на жителите на Мисури от всякакъв произход да имат възможност да живеят по-здравословен живот и да получат справедливо отношение от здравната система. Те се нуждаят от дългосрочен подход за справяне с основните причини и продължаващите неравенства в здравеопазването.
Възприемането на тези гъвкави модели от неправителствения сектор отразява по-широките тенденции, които са застъпени в бизнеса и филантропията. Организации като BetterUp Labs от години се застъпват за стратегическо предвиждане вместо традиционното планиране. За 2025 г., нашето послание е просто: Мислете мащабно, бъдете гъвкави и правете корекции редовно.
Силата на Future Thinking (Мислене за бъдещето) във време на бързи промени
Живеем във времена на бързи промени, политическо разделение, терористични атаки и ускоряване на климатичните промени.
Мисленето за бъдещето – или дългосрочното виждане – позволява на лидерите да предвиждат тенденциите, да се адаптират към промените и проактивно да оформят очакваните резултати. В тази епоха на експоненциална трансформация Future Thinking вече е не просто умение, което е хубаво да имаш, то става задължително. То прави разликата между това да си постоянно в режим на реакция или да се развиваш уверено.
Данните от нестопанския сектор подчертават смисъла от подхода Future Thinking при дългосрочното планиране. Клиентско проучване на BCG от януари 2025 г. за ефектите от стратегическото предвиждане, показва, че насоките, очертани чрез метода Future Thinking са помогнали на компаниите, които са техни клиенти и са използвали успешно подхода, да надминат конкурентите си на пазара с 20% за период от 10 години (2014 – 2024 г.). Тази цифра показва, че сега пазарът се формира именно от компаниите лидери, а не обратното – компаниите да следват пазара. Мисленето за бъдещето не е просто да изпревариш кривата на растежа – става дума за пълна промяна на кривата.
Прогнозиране на бъдещето
Чрез използване на технологии, възприемане на гъвкави стратегии и обръщане към дългосрочна визия, организациите с нестопанска цел и фондациите могат не само да устоят на бурите на промяната, но и да се развиват още по-успешно, въпреки несигурността и бързата промяна в средата. Социалният сектор не съществува, за да поддържа статуквото. Тук сме, за да променим траекторията на бъдещето, за да помогнем за създаването на свят, в който равнопоставеността, справедливостта и възможностите, са нещо повече от мечта.