Бъдещето на дарителството: предизвикателства и препоръки

07.05.2025 | Новини, Полезни насоки

Статията е част от рубриката на БДФ с полезни международни ресурси „Споделяме опит“. Този материал представя превод на ключови находки от проучване на Generosity Commission, посветено на бъдещето на дарителството. Generosity Commission е независим проект, осъществяван от две организации – The Giving Institute и Giving USA. Въпреки, че проучването е направено в САЩ, то изследва области и факти, които са релевантни и за контекста на европейския континент.

 

Проучването на Generosity Commission е озаглавено „Ежедневни действия, изключителен потенциал: силата на дарителството и доброволчеството“.

То изследва ключовите тенденции по отношение на дарителството и доброволчеството и дава препоръки за преодоляване на предизвикателствата с намаляващия брой дарители и доброволци, който се наблюдава през последните две десетилетия. Чрез задълбочени изследвания, експертни мнения и ангажиране на общността, организацията подчертава критичната роля на ежедневните дарители и доброволци за укрепването на гражданското общество и за насърчаването на социалната свързаност.

 

Кои са ключовите изводи от проучването?

  • Дарителите и доброволците намаляват: Делът на домакинствата, които правят дарения, е намалял от 65.4% през 2008 г. до под 50% през 2018 г.

 

  • Доброволческата активност също е спаднала значително, особено след пандемията от COVID-19.

 

  • Основният модел е „повече пари от по-малко хора“ – увеличават се общите дарени средства, но участниците намаляват.

 

Какви са причините за намаляването на броя на дарителите и доброволците?

  1. Икономически предизвикателства и несигурност

Намаляването на доходите и увеличаването на финансовия стрес, особено след финансовата криза от 2008–2009 г., както и пандемията от COVID-19, която доведе до загуба на много работни места и трансформации на икономиката, доведоха до по-голяма несигурност и ограничиха възможностите на хората да даряват или доброволстват.

Засилва се тенденцията за увеличаване на неравенствата в доходите. Концентрацията на богатството води до увеличаване на даренията от заможни лица, но намалява участието на обикновените домакинства.

  1. Социални промени

Намаляването на доверието към институциите се превръща в глобален проблем. Спадът в доверието засяга не само държавните и местни институции, но и неправителствените организации, религиозните общности и църквите и повечето традиционни форми на обществени обединения. Това пряко повлиява върху готовността на хората да се включват в общественополезна дейност.

Нараства и социалната изолация, увеличава се чувството за самота, което главният здравен инспектор на САЩ нарича „епидемия от самота“. Това също води до ограничена ангажираност с обществени каузи.

Спад в религиозното участие: Религиозните институции традиционно са играли ключова роля в насърчаването на даренията и доброволчеството, но в днешно време намаляването на религиозната ангажираност също води до спад в тези дейности.

Генерационни различия: По-младите поколения са по-склонни да даряват за конкретни кампании или да се ангажират с каузи чрез социални медии, но по-рядко участват в дългосрочни форми на доброволчество или дарителство и по-рядко подкрепят организации по устойчив начин.

  1. Пандемията от COVID-19

Пандемията и многократните продължителни локдауни доведоха до прекъсване на огромна част от традиционните дейности на НПО-тата. Много организации спряха набирането на доброволци и провеждането на събития заради здравните ограничения. Някои дори не успяха да задържат екипите си и да намерят финансиране, и прекратиха дейността си.

Промени в приоритетите: Хората пренасочиха ресурси и внимание към непосредствени нужди в семейството и общността си.

Затова се наблюдават и нови форми на ангажираност: Увеличава се интересът към неформални модели на подкрепа, като мрежи за взаимопомощ, които не винаги се регистрират като част от традиционната статистика.

  1. Технологични и културни трансформации

Работната среда и начинът, по който работим и учим, се променят изключително динамично. Увеличаването на натоварването и липсата на гъвкавост в работното време възпрепятстват допълнително доброволчеството. Много хора се чувстват претоварени и неспособни да отделят време за обществени дейности.

 

Промяна на формите на дарителство

Нови форми като онлайн дарения и взаимопомощ набират популярност, но не заместват напълно традиционното дарителство в полза на граждански организации, които реализират промяната.

Системата на дарителските платформи като GoFundMe и различните peer-to-peer мрежи увеличават индивидуалните форми на подкрепа, които често се случват извън рамките на традиционния нестопански сектор.

 

Защо дарителството и доброволчеството са важни?

Те укрепват гражданската ангажираност, насърчават социалната свързаност и подобряват физическото и психическото здраве на хората, които ги практикуват.

Обикновено това се случва с подкрепата на нестопанския (граждански) сектор, който е основен механизъм за предоставяне на услуги и ресурси, които не се осигуряват от правителството или частния сектор.

Пандемията от COVID-19 подчерта нуждата от неформални модели на взаимопомощ, но също така ускори спада в традиционните доброволчески дейности.

Проучвания на Do Good Institute и Stanford Center on Philanthropy разглеждат връзките между дарителството, социалната свързаност и гражданската ангажираност. Установено е, че хората, които даряват или доброволстват, има по-голяма вероятност да участват в граждански дейности като участие в избори или членство в общностни групи.

Тези представени в доклада фактори водят до извода и подчертават нуждата от нови подходи за насърчаване на дарителството и доброволчеството в променящата се социална и икономическа среда. Затова създателите на проучването излизат със списък от препоръки.

 

Основни препоръки

Generosity Commission предлага конкретни препоръки, разделени в четири категории: изследвания, култура, практики и политики. Тези препоръки целят да се справят с намаляването на нивата на дарителство и доброволчество и да насърчат щедростта в различните общности.

 

Изследвания

  1. Увеличаване на дълбочината и обхвата на данните за дарителството и доброволчеството: Разширяване на изследванията, за да се включат в тях и неформалното дарителство, мрежите за взаимопомощ, crowd funding и други общественополезни дейности. Подобряване на достъпа до публични данни и подкрепата на дългосрочни проучвания.
  2. Преодоляване на разминаването между данните и практиките: Осигуряване на достъп до резултатите от изследванията за организации с нестопанска цел, финансиращи организации и практици, както и насърчаване на сътрудничеството между изследователи и организации с нестопанска цел.

 

Култура

  1. Насърчаване на щедростта като публична ценност: Създателите на проучването подчертават необходимостта дарителството и доброволчеството да имат значително място в популярната култура и обществения дискурс. Това включва интегриране на разкази за дарителството и доброволчеството във филми, телевизионни предавания, книги, журналистика, музика, социални медии и други културни сфери.
  2. Изграждане на доверие към организациите с нестопанска цел: Общественото доверие в организациите с нестопанска цел е тясно свързано с познаването на тяхната работа. Важно е да бъдат насърчавани наративи, които показват приноса на организациите с нестопанска цел, особено на по-малките и местни организации, за повишаване на общественото доверие и ангажираност.
  3. Насърчаване на публични личности да бъдат примери за щедрост: Знаменитости, артисти, спортисти, духовни лидери и други публични личности могат да вдъхновяват хората да бъдат щедри да даряват, като споделят своя опит в дарителството и доброволчеството. Те могат също така да интегрират теми за дарителството в работата си – романи, представления, филми и др. Необходимо е постоянно да насърчаваме разказите за дарителство и доброволчество чрез изкуствата, спорта, религията и медиите.
  4. Подчертаване на връзката между вярата и даряването: Вярата е мощен мотиватор за щедрост, но публичното разказване на истории, които служат за пример, са ограничени в съвременното общество. Важно е да разказваме по-често и да вдъхновяваме като показваме как вярата вдъхновява щедростта и обратното.
  5. Ангажиране на младите хора в дарителството: Младежката култура може да повлияе на по-широки норми и наративи. Затова се препоръчва младите хора да бъдат насочвани към разговори за дарителството и дорбоволчеството и да се насърчават истории за междупоколенческо даряване. Друг подход е млади хора да бъдат включвани в управлението на организации с нестопанска цел, в инициативи за гражданско образование и техните разкази за междупоколенческо даряване да получават публичност и повече отзиви.

 

Практики

  1. Използвайте всички ресурси на филантропията, за да подкрепите ежедневното даряване и доброволчество: Осигурете нецелево финансиране на организации с нестопанска цел, подкрепяйте доброволчески програми и инвестирайте в развитие на капацитета за набиране на средства на по-малки организации и смесени общности.
  2. Подкрепете организациите в обществена полза да бъдат водещи в насърчаването на дарителството и доброволчеството: Възползвайте се от местния си опит, за да насърчите ангажирането на дарителите, младежката филантропия и изграждането на капацитет на НПО-тата.
  3. Засилете лидерската роля на бизнеса: Насърчавайте дарителството и доброволчеството на работното място, включително чрез програми за дарителство по ведомост, програми за съфинансиране на дарения, платен отпуск за доброволчество и повече гъвкави възможности за служителите.

 

Политики

  1. Увеличете обхвата и достъпа до данъчни облекчения за дарения: Застъпвайте се за универсални данъчни облекчения и кредити за стимулиране на дарителството на всички нива на доходи.
  2. Опростете спазването на регулаторните изисквания и осигурете ефективен надзор, за да укрепите доверието в организациите с нестопанска цел.

 

Всички тези препоръки, както и самият доклад на Generosity Commission целят да предизвикат обществен дебат и да вдъхновят организациите и хората за повече участие в дарителски и дорбоволчески инициативи, независимо от възрастта и социалния им статус.

Вижте цялото проучване на Generosity Cpmmission – The Future of Generosity Report