Въпрос: Нашата гражданска организация има нужда от подкрепа за различни събития, обвързани с кауза, но не сме сигурни как да търсим и намираме точния спонсор?
Отговор: Много често гражданските организациите организират събития, за да наберат средства, да популяризират сред нови аудитории проблемите, на които търсят решение, да отбележат значим успех в своята работа и така да направят по-разпознаваема своята организация. Освен добро планиране, всяко събитие изисква допълнителни финансови ресурси, което често затруднява организациите. Затова е изключително важно в началната фаза по планиране на вашето събитие да помислите какви ресурси са необходими и как можете да ги осигурите.
Привличането на частен ресурс винаги е предизвикателство. Процесът за намиране на спонсори за събитие е в някаква степен подобен на този при работа с дарители, но има своите специфики, които е важно да знаете и предвидите вземете предвид още при планиране на конкретното събитие. Спонсорската подкрепа може да бъде финансова, но и нефинансова – под формата на продукти, услуги (за изработка на материали, отдаване на помещение за събитието и др.), доброволен труд. За компаниите е по-лесно да предоставят нефинансова помощ, затова търсете финансова подкрепа за тези нужди, които е невъзможно да обезпечите по друг начин. Понякога организациите се притесняват да търсят спонсори или подценяват допълнителната стойност от привличането им. Ползата за едно събитие с кауза, което е получило спонсорска подкрепа, е в много посоки. Разбира се, на първо място е директният принос към бюджета. Спонсорството ще намали финансовата тежест при организирането на събитието и ще позволи спестените средства да бъдат насочени към директната ви работа, свързана с каузата за която работите. Брандът, който застава зад вашето събитие, ще допринесе за повишаване популярността на вашето НПО и доверието към него и ще затвърди вашата репутация на надежден партньор. Спонсорът често комуникира своята подкрепа и така вашата кауза и организация могат да достигнат до нова, по-широка аудитория – клиентите на бранда, неговите партньори, служители. Накрая, но не на последно място, това със сигурност ще улесни и работата ви по привличане на спонсори при организиране на следващо събитие.
В процеса по търсене на спонсори обичайно се преминава през следните стъпки:
- Идентифициране на потенциални спонсори
- Създаване на спонсорски пакети
- Свързване с партньорите и последваща комуникация
- Благодарности след събитието
Идентифициране на потенциални спонсори
Познаването на корпоративните ценности, дарителските практики и социалноотговорните инициативи на една компания е добра отправна точка в идентифицирането на потенциални спонсори и ще ви бъде от голяма полза при изготвянето на предложенията за партньорство. Важно е да знаете и кои компании вече са подкрепяли събития с кауза, близка до вашата. Това ще бъде знак, че те имат отношение към проблема и областта, в която работите, припознават ги като важни и виждат потенциалните ползи за техния бизнес чрез подкрепата на събития с такава кауза. Не подценявайте местните бизнеси, колкото и малки да са те. Компаниите, които работят във вашето населено място, са най-заинтересовани от позиционирането на своя бранд сред местните общности, особено ако сферата на техния бизнес има отношение към каузата, за която работите. Често, в търсене на нови спонсори и партньори, забравяме да се огледаме и да потърсим идеи и съвет в тази посока от настоящите си партньори, дарители, доброволци. Освен че има реален шанс да получим добри предложения, много е вероятно хората, които ги дадат, да имат контакт или идея как можем да се свържем с подходящите хора в съответните компании, което ще ни спести много време и усилия.
Създаване на спонсорски пакети
Обичайно подкрепата, която търсим за реализиране на едно събитие с кауза, има различна стойност и трябва да носи ползи за спонсорите. Всичко това намира израз в спонсорските пакети, които указват какво конкретно ще получи съответният спонсор в замяна на предоставената подкрепа. Възможностите в тази посока са много и са свързани с естеството на събитието, неговия формат, мащаб, съдържание и аудитория. Колкото по-голям е приносът на спонсора, толкова повече трябва да са ползите.
Те могат да са: поставяне на логото на някои или всички комуникационни материали, свързани със събитието, възможност за реклама на продукти и раздаване на промоционални материали по време на събитието, поставяне на банери, споменаване на спонсорите, безплатен достъп и т.н. Бъдете конкретни и изчерпателни, но не прекалявайте с изброяването на опциите, защото спонсорите могат да се „изгубят“. Помислете какво можете да предложите ексклузивно на най-големите спонсори – като преживяване, популяризиране и т.н. Отвъд конкретните ползи, обаче, не забравяйте да подчертаете приноса на спонсорите за каузата и организацията отвъд конкретното събитие, защото това ще донесе по-голямо удовлетворение и чувство на ангажираност.
Свързване с партньорите и последваща комуникация
Изпращането на масов общ имейл до база данни с контакти не е най-добрият начин да достигнете до потенциални спонсори. Напротив, той може да има обратен ефект. В тази стъпка от търсенето на спонсори трябва да бъдете креативни, да отделите нужното време, да потърсите правилните хора и да изпратите правилното послание, за да се отличите и привлечете вниманието на хората, които ежедневно получават запитвания за подкрепа от различни каузи и организации. Изберете правилния момент (нека той е максимално отдалечен от датата на провеждане на събитието и по възможност в периода, в който компанията планира разходите си за следващ период) и изпратете предложението си достатъчно рано, за да могат компаниите да го обсъдят. Колкото и да е гъвкав и заинтересован от някаква кауза един бизнес, той обичайно не взима решение за спонсорство бързо, спонтанно и по всяко време на годината (което е възможно за малките бизнеси).
Благодарности по време и след събитието