Дарителски бюлетин #3, 2024 г.
Ароматна свещ, играчка за елха, натурален сапун, истински мед, красива торба, тениска с послание, чаша… Около Коледа всеки от нас изпитва желание да вземе за себе си или за подарък нещо красиво. Или пък полезно. Рождественските празници са и времето, в което сме най-склонни да зарадваме не само близките си, но и съвсем непознати хора, които не могат да се справят сами. Всъщност коледните подаръци лесно могат да се съчетаят с подкрепа за нуждаещи се – като изберем продукт, свързан с кауза. Така едновременно ще имаме желаната вещ и ще подкрепим инициатива на организация, която смятаме за важна. Така ще дадем възможност на хора с различни съдби да се включват в общности, да се обучават, да работят и живеят достойно.
Стопанската дейност на неправителствените организации е нещо като супергеройски костюм за добрите каузи. Тя помага на организациите не само да оцелеят, но и да растат и да разширяват дейността си, без да зависят постоянно от дарители или грантови програми. В същото време тя е важен канал за популяризиране на техните мисии и привличане на нови съмишленици и партньори.
Този брой на дарителския бюлетин е за гражданските организации, решили, наред с останалите битки, да водят още една – да развиват стопанска дейност в една силно конкурентна среда. В този брой на Дарителския бюлетин ще прочетете за опита, успехите и проблемите, а също и съветите на някои от членовете на БДФ, които правят сериозни стъпки в това трудно поле: Българска фондация “Биоразнообразие”, фондация „Светът на Мария“, фондация „Нашите недоносени деца“, и фондация „Докова и Доков за бъдеще“.
Приятно четене!
Какво отличава социалното предприемачество от традиционния бизнес? За социалните предприемачи, сред които са и гражданските организации със стопанска дейност, са важни не само пазарният дял, приходите и печалбата. Те искат да променят света или своите общности към по-добро. Техният бизнес почти винаги е пряко свързан с каузите, които подкрепят, и това ги движи напред. Ето защо, освен с традиционните финансови показатели, те мерят своя успех и със съвсем друг тип индикатори като брой засадени дървета или възстановени природни местообитания; брой потребители с увреждания, подобрили уменията си и намерили реализация; размер на предоставеното финансиране, което подкрепя конкретна група хора или общност в нужда.
Прочетете целия текст на сайта на БДФ.
Наличието на социалнозначима мисия е всъщност конкурентно предимство за вашите бизнес начинания – тя ги отличава на изключително наситения пазар. За целта обаче вие като неправителствена организация (НПО) трябва да успееете да убедите потенциалните си клиенти в своята мотивация да променяте света и да отчитате редовно резултата от работата си в тази посока.
Когато мисията на вашата стопанска дейност се припокрива с личната мисия на членовете на екипа ви, това носи допълнителна мотивация и ви дава сили да преодолявате появилите се препятствия.
Брандиране на продукта, свързано с конкретна кауза, кара потребителите да се чувстват добре при всяка покупка. Например българската компания Foody, която спасява храна, чийто срок на годност изтича скоро, се рекламира с посланието „Спести от цената, спаси храната!“.
Прочетете целия текст на сайта на БДФ.
ПРИРОДА В КУТИЯ
Румяна Иванова, Българска фондация „Биоразнообразие“
Всяка успешна гражданска организация седи на „трикрако столче“. Стабилност дават средствата, получавани по проекти, даренията и приходите от стопанска дейност. Прегърнахме тази идея от швейцарските създатели на нашата фондация и решихме да създадем „третото си краче“. Започнахме още през 90-те години на миналия век с издаването на специализирана литература, свързана с изучаване и опазване на природата.
По-късно решихме да разширим инициативата, като включим и малки фермери от райони със запазена природа. Дълго време преди това бяхме работили с тях. Вече беше спечелена битката те да могат легално да продават продукцията си и се бяха появили фермерските пазари. Запитахме се как можем да надградим сътрудничеството си с тези хора.
Прочетете целия текст на сайта на БДФ.
„СВЕТЪТ НА МАРИЯ“ В РЕАЛНИЯ СВЯТ
Миряна Сирийски, фондация „Светът на Мария“
Да изработваш красиви сувенири или да приготвяш вкусна храна за фирмено тържество. За младежите с интелектуални затруднения, на които помага нашата фондация, тези дейности не са просто рутинна работа или забавление. Те са терапия с многостранни ползи – доказва на самите тях, но и на всички останали, че тези хора могат да се впишат и да имат реален принос в обществото, чрез контактите с клиенти ги социализира, повишава тяхната самооценка и им дава самочувствие.
В този смисъл стопанската дейност при нас не е самоцел, а органична част от същинската ни работа. Чрез нея ние постигаме мисията си – хората с интелектуални затруднения да имат достъп до различни форми на заетост, да виждат плода на труда си, да имат полза от него и така да повишат качеството си на живот.
Прочетете целия текст на сайта на БДФ.
МАЛКИ ЧУДЕСА
Моника Златанова, фондация „Нашите недоносени деца“
Малки чудеса. Такива са бебетата, които се раждат преждевременно, но успяват да се преборят за живот благодарение на помощта на своите родители и десетки специалисти с големи сърца. Затова нарекохме Центъра за детско развитие на фондация „Нашите недоносени деца“ именно „Малки чудеса“. Създадохме го през 2017 г., защото вярваме, че всяко дете заслужава шанс да разгърне потенциала си, независимо от трудностите, с които се сблъсква. В него предлагаме терапия за деца с трудности в развитието, както и подкрепа за техните родители и семейства. Част от услугите там са платени, което ни позволява да покриваме текущите разходи като наем и обучения за екипа. Така не просто осигуряваме подкрепа за семействата, но и гарантираме постоянното професионално развитие на нашите терапевти.
Прочетете целия текст на сайта на БДФ.
НАРИСУВАЙ МИ УСМИВКА
Ружа Дончева, фондация „Докова и Доков за бъдеще“
Децата със специални образователни потребности имат потенциал. Просто някой трябва да им помогне да го разгърнат и покажат. Това правим ние в създадения и изцяло финансиран от нас Център за детско развитие „Усмивки“. Избрахме да работим с такива деца, защото подкрепата за тях в образователната ни система е силно ограничена и реално те не могат да бъдат пълноценно приобщени към останалите свои връстници. В „Усмивки“ се борим срещу това несправедливо неравенство, полагаме усилия да преодолеем изолацията на „специалните“ деца, да повишим тяхната увереност и самооценка, да развием социалните им, когнитивни и двигателни умения. Не по-маловажна задача е също да насърчим позитивното отношение и разбиране към различията в общността. Съвсем естествено, родителите на „нашите“ деца също започнаха да се включват с желание и да подкрепят дейността на центъра.
Прочетете целия текст на сайта на БДФ.
Дарителският бюлетин на БДФ се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на БДФ и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.