Румяна Иванова, Българска фондация „Биоразнообразие“
Всяка успешна гражданска организация седи на „трикрако столче“. Стабилност дават средствата, получавани по проекти, даренията и приходите от стопанска дейност. Прегърнахме тази идея от швейцарските създатели на нашата фондация и решихме да създадем „третото си краче“. Започнахме още през 90-те години на миналия век с издаването на специализирана литература, свързана с изучаване и опазване на природата.
По-късно решихме да разширим инициативата, като включим и малки фермери от райони със запазена природа. Дълго време преди това бяхме работили с тях. Вече беше спечелена битката те да могат легално да продават продукцията си и се бяха появили фермерските пазари. Запитахме се как можем да надградим сътрудничеството си с тези хора.
Тъкмо с този въпрос се включихме в Let’s go програмата на Българския център за нестопанско право (БЦНП) и минахме през целия изключително полезен обучителен процес. В крайна сметка нашият проект беше един от финалистите. Така се роди „Природа в кутия“ – подарък, в който съчетаваме продукти от малки ферми и производители – сладка, чай, сол, различни сокове, лютеници, подправки и т.н. За клиентите „Кутията“ е чудесен начин да подарят нещо автентично, българско и необичайно, а за нас – лесен път, по който да разказваме за съхранената природа и нейните блага.
Какво правим всъщност? Издирваме малки производители от райони в страната, които са икономически изостанали, но пък имат съхранена природа. Купуваме техни продукти и ги комбинираме в тематични „Природа в кутия“. Сред продуктите ни има и наистина уникални, които не могат да се срещнат никъде другаде. Такъв е например шоколадът, който „Гайо“ създаде за нас със сол от Атанасовското езеро, за чието спасяване нашата фондация работи вече 25 години. Или пък „зелената“ сол – от растението солянка (Salicornia europaea), което расте в солени езера. Изсушено и стрито, то представлява здравословна алтернатива на масово използваната сол.
Всеки продукт в нашите Кутии носи всички данни на производителя си и допълнителен етикет, който разказва за района на произход и за неговата ценност. Така популяризираме различни части от България и производители, които не могат да отделят средства за собствен маркетинг. Стремим се да достигнем до колкото може повече клиенти, за да наберем средства, които са значими за фермерите и ги стимулират да останат да живеят и работят в тези райони.
Разбира се, всичко това не минава без трудности. Не е лесно да обясниш на хората смисъла на стопанската дейност на гражданските организации и да ги убедиш, че е по-добре да избират продукти с кауза, когато пазаруват. Проблем създават също изискванията на търговците, които са несъвместими с работата на малките производители: много големи бройки, абсолютна еднаквост на продуктите, големи отстъпки. Да не говорим, че този тип производители не са достатъчно стабилни и често не могат да гарантират постоянно качество и количество на продукцията.
Битката за преодоляване на трудностите обаче си струва. За „Биоразнообразие“ „Природа в кутия“ носи два основни позитива. От една страна тя е успешен комуникационен канал, защото да разказваш за опазването на природата през храната е много по-приятно, отколкото през проблемите и законите. Същевременно тя е важен източник на средства, които не могат да бъдат генерирани от нищо друго – тези за водене на съдебни дела срещу посегателства върху природата. За фермерите „Природа в кутия“ е начин да достигнат до пазари и потребители, каквито те сами никога не могат да намерят.
Ето защо за нас този проект се превърна в кауза сам по себе си. Стремежът ни е „Природа в кутия“ да става все по-разпознаваема и да продължава да носи ползи за хората, които подпомагаме, и за красивата природа на България, която защитаваме.
Още по темата:
Социална мисия = конкурентно предимство