Какво отличава социалното предприемачество от традиционния бизнес? За социалните предприемачи, сред които са и гражданските организации със стопанска дейност, са важни не само пазарният дял, приходите и печалбата. Те искат да променят света или своите общности към по-добро. Техният бизнес почти винаги е пряко свързан с каузите, които подкрепят, и това ги движи напред. Ето защо, освен с традиционните финансови показатели, те мерят своя успех и със съвсем друг тип индикатори като брой засадени дървета или възстановени природни местообитания; брой потребители с увреждания, подобрили уменията си и намерили реализация; размер на предоставеното финансиране, което подкрепя конкретна група хора или общност в нужда.
В голяма степен стопанската дейност на гражданските организации се припокрива със социалното предприемачество в корпоративния свят. Изследване на Британския съвет от 2022 г. изчислява, че броят на социалните предприятия в световен мащаб е около 11 милиона. Демографското разделение на социалните предприемачи на глобално ниво е сравнително балансирано – 55% мъже и 45% жени. Сред тях относително висок е делът на младите професионалисти на възраст от 18 до 34 години, които искат да направят положителна промяна.
Социалните предприемачи с нестопанска цел се фокусират върху социалното, а не върху финансовото въздействие на своята стопанска дейност. В този случай те създават организация с нестопанска цел, за да отговорят на нужда в своята общност или на по-голяма кауза. В България по-често се среща обратният подход – вече съществуваща неправителствена организация, която работи по даден наболял обществен проблем, започва да развива и стопанска дейност, която да подкрепя основната й цел и мисия, и да допринася за това с набирането на средства от продажба на продукти, предоставянето на услуги или друго, в което организацията е специализирана. Нестопанските организации, които развиват стопанска дейност, реинвестират печалбата в основните си задачи, за да подпомогнат своята финансова устойчивост и развитие и да реализират избраните каузи.
Истински успешните начинания в тази област са създадени и се движат от граждански активисти с предприемачески дух и алтруистични сърца. Те търсят решения за допълнително финансиране на належащи проблеми като бедността, неравенството, климатичните промени, замърсяването на околната среда, достъпа до образование и здравеопазване и др.
Като цяло социалното предприемачество, част от което е и стопанската дейност на гражданските организации, е мощна сила за глобална промяна, предлагаща иновативни решения за социални, екологични и икономически предизвикателства. Чрез съвместяване на стремежа към финансова стабилност с ангажимент за създаване на обществени блага социалните предприемачи предефинират съвременното разбиране за бизнеса и филантропията. Техните начинания, които обхващат различни сектори и региони, демонстрират огромния потенциал на социалното предприемачество за справяне с критични проблеми и постигане на целите на ООН за устойчиво развитие от образование и здравеопазване до екологична устойчивост, културна трансформация и икономическо овластяване.
Още по темата:
Социална мисия = конкурентно предимство