World GIving Report 2025: Българите даряват като другите европейци

21.07.2025 | Новини

Нагласите за дарителство и свързаното с тях поведение в България съответстват на тези, наблюдавани в други европейски страни. До този извод стига Световният доклад за дарителството 2025 (World GIving Report 2025), който изследва благотворителността в 101 държави. В неговото изготвяне участва българската фондация BCause като част от глобално сътрудничество между британската фондация CAF и още десетки организации по света.  

Докладът очертава три основни бариери, които възпират хората да даряват пари: липса на финансови възможности, недоверие към неправителствените организации (НПО) и предпочитание към дарения в натура (храна, дрехи, вещи). Водеща причина е невъзможността да се дарява поради ограничени лични доходи – 35% от българите и над 40% от анкетираните европейци и граждани на други държави посочват именно нея. Недоверието към благотворителните организации заема второ място, а липсата на връзка между дарителя и конкретна организация или кауза – трето.  

Изследването акцентира и върху потенциала за растеж. 54% от българските респонденти заявяват, че биха дарявали повече, ако доходите им се повишат, което ясно показва икономическата обвързаност на дарителската активност. Наред с това се очертава нуждата НПО да подобрят прозрачността, отчетността и комуникацията си, така че гражданите да имат яснота за ефекта от своите дарения. Доверието се изгражда през разкази за реално постигнати промени, персонализирана обратна връзка и постоянна ангажираност.  

Тези изводи намират потвърждение и интересна съпоставка в българския контекст, очертан от проучването „Обществени нагласи към дарителството в България през 2024 г.“, проведено от социологическата агенция „Алфа рисърч“ по поръчка на Българския дарителски форум (БДФ) през март т.г. Според данните от това изследване, макар близо половината българи да са дарявали поне веднъж през годината, продължават да се наблюдават структурни бариери, свързани с липса на информация, сложни процедури и слаба обратна връзка от страна на НПО. Над 40% от даренията са материални, което също потвърждава тенденцията към дарения в натура вместо в пари.  

Като организация, която системно изследва филантропията и дарителските нагласи в България, БДФ разпознава в тези резултати необходимостта от устойчива работа в две посоки: от една страна – за икономически и фискални стимули, които да насърчат повече индивидуални и корпоративни дарители и да увеличат обема на дарените средства, и от друга – за дългосрочна стратегия за изграждане на доверие, отчетност и култура на даряване. Преодоляването на пасивността сред потенциалните дарители минава през по-добро разбиране на тяхната мотивация, ангажиране с каузите и премахване на административните бариери.  

Екипът на БДФ продължава да изследва динамиката на филантропията в страната, включително чрез качествени и количествени проучвания, насочени както към индивидуалните дарители, така и към компаниите и фондациите. През есента на тази година Форумът ще публикува ежегодния си анализ на дарителството в България, в който ще представи резултатите за 2024 г. Целта е да помогнем за разработването на политики, основани на обективни данни, и за прилагането на практики, които подкрепят активното гражданско участие в дарителството.