Помагаме там, където живеем

14.03.2025 | Бюлетин

Николинка Стоилова,  старши експерт КСО, TELUS Digital Bulgaria  

Създаване на ресурсна мрежа за 160 експерти от 11 населени места в страната, които да подкрепят момичета и жени, жертви на домашно насилие. Курсове по първа долекарска помощ за хиляди ученици от общински училища. Това са малка част от проектите, подкрепяни от TELUS Digital Bulgaria чрез фондация „Обществен борд на TELUS Digital в България“. Те илюстрират социалната мисия на компанията на глобално ниво – да помагаме там, където живеем. Това означава да се инвестират средства и усилия в проекти, които влияят положително на живота на хората от местните общности.   

Измерването на ефективността е ключов инструмент за постигане на тази цел. То осигурява отчетност и прозрачност при усвояването на парите и дава ясна картина за въздействието на проектите. За мащаба на тази дейност говорят няколко числа: чрез фондацията на TELUS Digital в България от 2015 г. досега са финансирани 179 проекта на обща стойност повече от 1,5 млн лв. 

Процесът по оценка започва още при планирането на инициативите, когато се залагат определени показатели за тяхното отчитане. Всички организации, които получават подкрепа от компанията – финансова, материална или чрез доброволчество, отчитат както количествените, така и качествените резултати от проектните дейности по предварително съгласувани параметри. Основните индикатори са достигнатият кръг от хора, броят включени младежи, географският обхват и др. За нас е много важно да повишаваме обществената чувствителност по социалнозначими теми – проследяваме публикациите за финансирани от нас инициативи, читателските и зрителски реакции, проучваме нагласите преди и след изпълнението на проекта.  

В процеса на анализ правим преглед на всички директни и косвени резултати от реализацията на съответната дарителска инициатива. Най-често измерваме ефекта “външно” – чрез отчетите на подкрепените от нас граждански организации и чрез разговори с преките бенефициенти. За инициативите, в които се включват служители на TELUS Digital Bulgaria, като например доброволчески проекти, благотворителни акции, фондонабирателни кампании, допълваме оценката чрез „вътрешни“ данни – изследваме нагласите към доброволчество и дарителство сред колегите, както и удовлетвореността им след участие в такива.  

В процеса на оценка на въздействието даваме и получаваме обратна връзка във взаимодействие с гражданските организации, които подкрепяме, като търсим възможности за подобряване на сътрудничеството помежду ни. 

Използваме също онлайн инструмента на Българския дарителски форум за самооценка на дарителските практики, който дава обективна картина, базирана на стандартите за дарителски практики. Получените обратна връзка и оценка прилагаме при прегледа и планирането на следващите програмни периоди. Това гарантира непрекъснато актуализиране с цел усъвършенстване на дарителските инвестиции на компанията. 

С помощта на фондацията ни компанията инвестира в подобряване на достъпа до здравеопазване, разширяване на възможностите за образование и насърчаване на екологичната устойчивост. По този начин ние се стремим да създадем трайна положителна промяна и да повлияем на цялостното качество на живот на хората в България.  

За нас е важен устойчивият успех на подкрепените инициативи. Също толкова значимо е и изграждането на трайно сътрудничество с организациите, с които работим.

Една от дългосрочните ни цели е да създаваме екосистеми от единомишленици с големи сърца, за които осигуряването на финансова подкрепа

 е само една от стъпките по пътя на доброто. 

Примерите за такива забележителни партньорства са много. Заедно с други съмишленици фондация „Емпруув“ успя да създаде вайбър чатбот като доверен канал за подкрепа, информираност и превенция на насилие, който за една година има над 16 хил. абонирани потребители, а изпратените съобщения са достигнали до близо 130 хил. ползватели. Сформирана е общност от специалисти, които могат да разпознават и предотвратяват прояви на агресия в дома, както и да подкрепят жертви на домашно насилие.  

Партньорите ни от фондация “Първите три минути” полагат усилия да революционизират обучението по първа долекарска помощ в България, въвеждайки първата интегрирана публична програма за автоматична дефибрилация в училище. Те създадоха учебни ресурси на световно ниво, които могат да се използват свободно във всички училища в страната. В допълнение, те провеждат практически тренинги на гимназисти за спасяване на човешки животи, включително чрез сърдечен масаж, изкуствено дишане и автоматична външна дефибрилация. Впоследствие обучените се превръщат в обучители на свои връстници.    

Най-голямото вдъхновение за нас са каузите и хората, които работят неуморно в тяхна полза. Анализът на постигнатите резултати се взима предвид при планиране на следващи дарителски инициативи. Всяка година се прецизират критериите за избор на проекти за финансиране и се обновяват формулярите за кандидатстване към фондацията. Целта е да се отговори навреме на промените в средата на местно ниво, така че помощта да бъде релевантна и навременна. 

Още от Дарителски бюлетин #1/2025: 

Защо се измерва ефектът от дарението 

Как се измерва ефектът 

Когато данните говорят 

Ефектът Lidl 

“Тихият убиец”