За физически лица
До 30 април тече кампанията за деклариране на доходите на физическите лица, като в Годишната декларация по чл. 50 от Закона за деклариране на данъците на физически лица (ЗДДФЛ) можете да декларирате дарения, които сте направили през 2024 г. и по този начин да намалите данъчната основа с общо до 65%.
За да се ползва облекчението, дарението трябва да е направено в полза на определени групи юридически лица (организации, учреждения и др.) съгл. чл. 22 от ЗДДФЛ. В зависимост от това в подкрепа на кого е дарението, се определя и размерът на облекчението, което може да ползвате.
- Най-голям процент – до 50% е намалението на данъчната основа за дарения за Национална здравноосигурителна каса – за дейности във връзка с лечението на деца, финансирани с трансфери от бюджета на Министерството на здравеопазването и „Център за асистирана репродукция”.
- До 15% е намалението за дарения за културата.
- До 5% за дарения за:
- здравни или лечебни заведения;
- социални услуги за резидентна грижа, съгласно Закона за социалните услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд „Социална закрила“ към министъра на труда и социалната политика;
- детски ясли, детски градини, училища, висши училища и академии;
- бюджетни предприятия, регистрираните в страната вероизповедания, специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания и Агенцията за хората с увреждания;
- Българския Червен кръст;
- културни институти, читалища, както и за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна;
- юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност;
- фонд „Енергийна ефективности и възобновяеми източници“;
- комуни за лечение на наркозависими;
- детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ);
- идентични или сходни на описаните горе лица, установени в друга държава-членка на Европейския съюз или в Европейското икономическо пространство.
При попълването на годишната данъчна декларация към нея е необходимо да бъдат приложени копия на документи, удостоверяващи статута на лицето, което получава дарението (за да се докаже, че е чест от някоя от горепосочените групи) и документ за направеното дарение, който доказва, че дарението е получено.
Когато се използват облекчения за дарения, направени в полза на лица в друга държава членка на Европейския съюз или Европейското икономическо пространство, към декларацията се прилага и официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението, издаден или заверен от компетентен орган на съответната чужда държава и неговият превод на български език, извършен от заклет преводач.
За юридически лица
Съгласно чл. 26, т. 7 от Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО) разходите за дарения не се признават за данъчни цели с изключение на посочените в чл. 31 от ЗКПО. Според неговите разпоредби за данъчни цели се признават отчетените разходи за дарения в следните размери:
- До 10 на сто от счетоводната печалба, когато даренията са в полза на:
-
- здравни и лечебни заведения;
- социални или интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа съгласно Закона за социалните услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на фонд „Социална закрила“ към министъра на труда и социалната политика;
- детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии;
- бюджетни предприятия по смисъла на Закона за счетоводството;
- регистрирани в страната вероизповедания;
- специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания, вписани в регистъра по чл. 83 от Закона за хората с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания;
- хора с увреждания, както и за технически помощни средства за тях;
- лица, пострадали при бедствия по смисъла на Закона за защита при бедствия, или на семействата им;
- Българския Червен кръст;
- социално слаби лица;
- деца с увреждания или без родители;
- културни институти или за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна;
- юридически лица с нестопанска цел със статут в обществена полза, с изключение на организации, подпомагащи културата по смисъла на Закона за меценатството;
- Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“;
- комуни за лечение на наркозависими, както и на наркозависими лица за тяхното лечение;
- детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ);
- социални предприятия, вписани в регистъра на социалните предприятия, за осъществяване на социалната им дейност и/или за постигане на социалните им цели.
-
- До 50 на сто от счетоводната печалба, когато даренията са в полза на:
- Националната здравноосигурителна каса – за дейности във връзка с лечението на деца, финансирани с трансфери от бюджета на Министерство на здравеопазването;
- Център за асистирана репродукция.
- До 15 на сто от счетоводната печалба, когато даренията представляват безвъзмездно предоставена помощ при условията и по реда на Закона за меценатството.
- Без ограничение в размера за дарения на компютри и периферни устройства за тях, които са произведени до една година преди датата на дарението, направени в полза на български училища, включително висши училища.
Дарителите – данъчно задължени по реда на ЗКПО лица, следва да знаят, че общият размер на всички признати разходи за дарения не може да надвишава 65 на сто от счетоводната печалба.
Посочените облекчения се прилагат и за дарения, направени в полза на идентични или сходни на гореизброените лица, установени в или граждани на друга държава – членка на ЕС, или на държава – страна по Споразумението за ЕИП, когато лицето, направило дарението, притежава официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението, издаден или заверен от компетентен орган на съответната чужда държава, и неговия превод на български език, извършен от заклет преводач.
Повече информация за ползването на облекченията можете да получите като се свържете с НАП на телефон 0700 18 700 на цената на един разговор от цялата страна.
Можете да се запознаете с пълната информация и на интернет страницата на Национална агенция за приходите в частта за деклариране на доходите на физически лица.