Ефектът Lidl

14.03.2025 | Бюлетин

Кристина Наумова, ръководител на отдел КСО, „Лидл България“  

Над 2,15 млн. лв. са достигнали до близо 500 000 души чрез 79 обществено значими инициативи, дарения и спонсорства. Близо 138 000 човека са отчели значително подобрение в живота си, а за почти 81 000 души е настъпила осезаема и трайна промяна. Така изглеждат в числа социалните инвестиции на „Лидл България“ през 2022-2023 г.  

Знаем това и още много за крайния ефект от социалната ангажираност на нашата компания, защото го следим внимателно във всички проекти на граждански организации, които подкрепяме. Смятаме това за логично продължение на нашата дейност в полза на обществото.  

През 2021 г. представихме приноса на грантовата ни програма „Ти и Lidl за нашето утре“ чрез карта на въздействието на инициативата. През 2022 г. решихме да разгледаме още по-задълбочено нашата подкрепа и  публикувахме  първата си оценка за социалното въздействие на „Лидл България“ върху обществото за периода 2017-2021 г. През 2024 г. направихме нова оценка, като обединихме нашия икономически и социален принос в общ доклад под името „Ефектът Lidl”.  

Тези доклади са изготвени въз основа на световно признатата методология Business for Societal Impact (B4SI). Тя е разработена от London Business Group и се използва от стотици водещи компании в света. Рамката за инвестиции в общността по методологията B4SI е отразена в стандарта GRI и е призната от Глобалния договор на ООН като инструмент за измерване на социалното въздействие на дадена компания върху заинтересованите страни. На практика тази методология спомага за качествено разбиране на промените, до които води приносът на една компания в три ключови области – обществото, обществените организации и бизнеса. В нашия анализ поставяме фокуса върху въздействието върху обществото, а измерването става в два аспекта: дълбочина и вид на въздействието.  

Измерването на дълбочината на въздействието ни позволява да оценим степента, в която получателите на подкрепа се чувстват по-добре в резултат на дадена дейност. Данните за вида на въздействието ни помагат да картографираме областите, в които определена инициатива е от полза за достигнатите хора – например по отношение на промените в поведението, усъвършенстваните умения, качеството на живот. Към това добавяме и анализ на данните по четирите основни сфери на дейност, в които инвестираме – образование, околна среда, изкуство и култура и здраве.   

Тези анализи почиват върху данни от измерването както на количествени, така и на качествени параметри. От една страна следим стойността на даренията, броя на проектите, броя на преките и непреки ползватели на помощта, населените места, в които подкрепяме инициативи.

Извън чисто финансовите показатели за нас е много важна и качествената промяна в живота на хората.

Затова в отчетите по „Ти и Lidl за нашето утре“ изискваме подробна информация за постигнатите предварително зададени по проектите цели, за извършените дейности и резултатите от тях, за възприятията и оценката на крайните получатели.  

Подкрепените граждански организации отчитат резултатите за определен период от действието на проекта. Но на практика ефектът е много по-голям, защото той продължава и след това. Проектът “Живият свят на Черно море” на Морски клуб „Приятели на морето“ – Варна, който учи младежите да опазват морето, и модерният кабинет по роботика в Природоматематическата гимназия “Св. Климент Охридски” в Силистра, в който учениците се развиват в сферата на съвременните технологии, са само два от множеството примери за реална, дългосрочна и устойчива промяна в живота на хората в общностите. Защото участвалите в тях деца на свой ред вдъхновяват членовете на своята общност, предават наученото, надграждат познанията и уменията си и подобряват не само своя живот, но и живота на околните. Наблюдаваме този съществен ефект от дарителските инвестиции, въпреки че той не подлежи на измерване в числа.  

Не на последно място ние държим всички проекти, които подкрепяме, да бъдат извор на вдъхновение за действие за цялото ни общество. Затова проследяваме и чисто комуникационни индикатори като брой медийни публикации, достигнати читатели и зрители, прочитания, реакции, коментари към публикуваните печатни, аудио или видео материали. 

За дълбочинното изследване на всички споменати аспекти от нашата социалноотговорна дейност се доверихме на международно признати експерти с опит в областта, каквито са PwC България. Именно те ни насочиха към методологията на London Business Group – Business for Societal Impact (B4SI) и извършиха измерването на нашия социален принос. Партньорите ни в инициативата „Ти и Lidl за нашето утре“ – Български дарителски форум и фондация „Работилница за граждански инициативи“, също помогнаха, като ни консултираха за начина, по който да събираме отчетна информация от гражданските организации. Това сътрудничество доказа колко е важно компанията да се довери на експертизата на партньори с опит.   

Чрез оценката на въздействието от социалноотговорните ни инициативи проследяваме доколко те са постигнали заложените цели. Разбира се, този анализ е база и за определяне на нашите бъдещи действия.

„Лидл България“ непрекъснато калибрира работата си в областта на корпоративната социална отговорност, за да постига по-значим ефект от своите инвестиции.

Следваме дългосрочна стратегическа линия в конкретни фокус области, но така също следим внимателно глобалните предизвикателства и проблемите на локално ниво. Доказателство за това е трансформацията на най-голямата ни социалноотговорна инициатива „Ти и Lidl за нашето утре“ през 2023 г. Промяната дойде след мащабно проучване на нагласите и потребностите на местните общности и неправителствените организации, както и след допитване до институции и медии относно актуалните национални приоритети.  

В сърцевината на промяната беше разширяването на броя на тематичните области. Новата категория на финансиране #BeFair е насочена към проекти за социална справедливост и равенство, а #BeActive подкрепя дейности за укрепване на физическото здраве, както и граждански активности за подобряване на обществената среда. #BeVocal финансира медийни и журналистически проекти, за да подпомогне качествената журналистика, популяризирането на гражданската енергия в страната и добрите примери. Тя се осъществява в партньорство с Асоциацията на европейските журналисти–България. Традиционно „Лидл България“ продължава да подкрепя и граждански идеи, насочени към опазване на околната среда – #BeGreen, културата и историческото наследство – #BeLocal. За първи път отворихме програмата и за проекти на младежи под 18-годишна възраст с цел да дадем по-голяма гласност и подкрепа за новаторските идеи на младото поколение.  

Промените в инициативата обхванаха още методологията, периода на провеждане, фонда и визуалната й идентичност. В рамките на трансформацията и като идентифицирана потребност на заинтересованите лица създадохме и онлайн платформа за активен диалог както с гражданския сектор, институции и медии, така и с клиентите на компанията и широката общественост. 

Още от Дарителски бюлетин #1/2025: 

Защо се измерва ефектът от дарението 

Как се измерва ефектът 

Когато данните говорят 

“Тихият убиец” 

Помагаме там, където живеем