ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП-Обединена левица и граждани се обединиха около начини за насърчаване на доброволчеството.
На 5 декември, Международния ден на доброволчеството, в Народното събрание се проведе кръгла маса по темата, а БДФ беше сред организаторите на събитието.
Подкрепа за организациите, които работят с доброволци, без ненужна административна тежест за доброволците, възможност за платен отпуск за доброволческа работа – това бяха някои от начините за насърчаване на доброволчеството, около които се обединиха политически партии и граждани по време на кръглата маса.
На дискусията присъстваха доброволци, доброволчески организации, компании, подкрепящи доброволчески инициативи, и представители на трите политически сили, внасяли законопроекти за насърчаване на доброволчеството от началото на годината – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП-Обединена левица.
Мирослав Цеков, председател на Форум Гражданско Участие и модератор на дискусията, напомни, че „на днешния ден и въпреки сложната политическа ситуация, в която се намира страната, искаме да покажем, че все още има теми, около които може да се обединим, които са надпартийни и които могат да градят мостове, а не да чертаят разделителни линии“.
Представителите на трите политически сили имаха консенсус около нуждата от приемане на Закон за насърчаване на доброволчеството и изразиха готовност трите законопроекта на различните партии да бъдат обединени в един общ.
„Тази кръгла маса е първото смислено нещо, което правим в 51. Народно събрание“, заяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. Тя призова гражданските организации и доброволците да дадат своите коментари към проектозаконите, за да може да се създаде закон, който да не затрудни доброволците и да запази фундамента на доброволческата работа.
Според Красимира Величкова от ПП-ДБ общият законопроект е първата крачка от много нужни мерки за подкрепа на доброволчеството и експертният разговор трябва да продължи и след приемането на закона. „Вярвам, че в края на януари бихме могли да можем да се поздравим с приет законопроект“, каза още Величкова. Междувременно ПП-ДБ отново внесе в парламента своя законопроект за насърчаване на доброволчеството.
„Има желание да се върви в тази посока и след 15 години мъка да се разбие санитарния кордон около закона за доброволчество“, коментира и Габриел Вълков от БСП-Обединена левица.
„Много се надявам днешната среща да ни даде кураж и от утре да започнем да работим по общ законопроект“, сподели по време на дискусията Надя Шабани, директор на Българския център за нестопанско право. Тя припомни, че според социологически проучвания доверието към гражданските организации расте, хората в България стават все по-активни, искат да участват и имат мнение. „Да овластим тази енергия на гражданско участие“, призова Надя Шабани.
„Основна част на един добър закон е да има финансов механизъм, който подкрепя организациите, които работят с доброволци. Това би дало възможност обхватът на хората, които вършат добри дела, да се разшири“, заяви Емануела Иванова от TimeHeroes.org – най-голямата платформа за доброволчески каузи. Важно според нея е и гражданското образование в училище, което може да насърчи доброволчеството сред учениците, както и възможностите за стажове с кауза за студентите, които да им носят допълнителни кредити.
„Доброволец съм вече над 20 години – важно ми е не само за вътрешна удовлетвореност, но и защото съм убедена, че доброволчеството е това, което развива гражданското общество“, сподели Наталия Найденова от „Бандата на 1500-те“ – организация, която работи за проблемите с безстопанствените животни.
„Изключително важна е ролята на доброволците на общинско и местно ниво. Не трябва да има никакви административни затруднения и доброволецът трябва да е във фокуса на вниманието“, призова д-р Славита Джамбазова, зам.-генерален директор на Българския червен кръст – организацията с най-много доброволци в страната.
Организатори на кръглата маса бяха:
- Български дарителски форум
- Български център за нестопанско право
- Български червен кръст
- Фондация „Герои на времето“
- Национален младежки форум
- Софийска платформа
- Форум Гражданско Участие