На свое финално за годината заседание журито на фондация „Обществен борд на TELUS Digital в България“, част от което е и изпълнителният директор на БДФ Теодора Бакърджиева, класира осем социалнозначими проекта в подкрепа на местните общности. Те ще бъдат финансирани с общо с 96 786 лева.
Близо 100 кандидатури се състезаваха, като значителен ръст се наблюдава в сферите здравеопазване и околна среда.
Подкрепените граждански организации са:
Фондация „Повей“, с проект: „Жужащи земи: Засаждане на медоносни растения в землището на с. Негушево”
Проектът цели създаване на условия за устойчиво биоразнообразие и подкрепа на местните екосистеми чрез засаждане на диворастящи и медоносни растения и използване на иновативен метод, по японска технология, за естествено залесяване в землището на село Негушево. Ще бъдат проведени редица лекции и практически работилници, в които да бъдат ангажирани над 200 ученици от района, местните жители и доброволци.
Фондация ЕМПРУУВ, с проект: Мога Сама 2025: Пробуждане на женската сила и промяна на обществените нагласи
Настоящият проект продължава грижата към новосъздадената Мога Сама общност от специалисти и надгражда поставените солидни основи и партньорства с местните общности. Тези дейности ще подпомогнат да се повиши познанието и осъзнатостта за най-ранните прояви на насилие във взаимоотношенията, устойчиво- да се променят обществените нагласи с цел превенция, както и да продължи подкрепата към жени и момичета, преживели домашно насилие.
Фондация „Силата на глухите деца”, с проект: „Знаещи ръчички: С различните животни – приключения страхотни“
В рамките на проекта ще бъдат апробирани нови образователни материали за обучение с жестово общуване за деца на възраст 2- 5 години със слухови, комуникативни, говорни или други нарушения. Тези материали ще доведат до подобряване на фината им моторика и познавателните им умения и ще повишат готовността им за обучение в предучилищна група и училище. За стимулиране на познавателните им способности чрез игри и интерактивни занимания материалите ще включват набор от печатни и дигитални материали.
Фондация „Право на детство“, с проект: “ЗЛАТО за децата: Заедно в Лечението и Активната Терапия с Обич за децата”
Проектът цели осигуряването на подкрепа на близо 50 деца с онкохематологични заболявания и техните семейства. Ще се работи за подобрена информираност на семействата чрез създаване на достъпни и адаптирани информационни материали в помощ на родителите и децата, които да разберат по-добре етапите на лечението и спецификите на използваните лекарства с цел понижаване на стреса и увеличаване на доверието в лечебния процес, както и да улесни комуникацията между медицинския екип и семействата.
Българско сдружение „Синдром на Мошковиц“, с проект: „Пътят на надеждата – живот със Синдром на Мошковиц“
Проектът предвижда създаване на единна платформа със специализирана информация за общността от пациенти и медицински специалисти за предоставяне на информация на български език относно това рядко заболяване. Този подход ще осигури подкрепа за пациенти, вкл. менторска програма за новодиагностицирани. Очаква се да се повиши информираността за начина на протичане на заболяването и неговото лечение, чрез осигуряване на достъп до най-нови научни постижения при диагностиката и лечението.
Сдружение ТД „Насам-натам”, с проект: “Странджа – достъпна за всеки 2.0”
ТД „Насам-натам” се грижи за реновацията на съществуващите и обозначаване на нови маршрути в природен парк Странджа вече четири години. Настоящият проект обогатява постигнатото до момента със създаването на визуално обобщена и систематизирана информацията за туристическите маршрути и обекти в планината в гр. Малко Търново, с. Стоилово, с. Бръшлян, с. Калово, с. Заберново, и с. Граматиково със снимки и кратка информация за историята на населеното място и забележителностите в района. Дейностите ще включват и провеждане на редица доброволчески събития за подновяване на маркировка по маршрутите, разчистване на пътеките от храсти, клони и отпадъци.
Сдружение „Зелени Балкани – Стара Загора“, с проект: „Мисия – бъдеще!”
Сдружението работи по завръщане на белошипата ветрушка в района на Карлово от началото на 2024 г. и в рамките на настоящия проект ще бъде осигурена възможност за устойчивост чрез изграждане на разбиране и подкрепа за важността на това събитие за местната екосистема у местната общност. Проектът включва директна работа с най-младите представители на общността, които да бъдат ангажирани както в образователни, така и в доброволчески дейности.
НЧ „Любен Каравелов 1897”, с проект: „Промяната – това сме ние”
Куртово Конаре е на територията между две защитени зони и природен резерват и е дом на стари културни сортове плодове и зеленчуци. Проектът цели в рамките на десет месеца да се формират знания за природата и умения за грижа за богатството на местната флора и фауна у 270 деца и младежи в района. Ще бъде основана и „Градина на паметта”, където да бъдат засадени стари местни сортове и ще се проведе курс по присаждане със специалист. Всички те ще бъдат ангажирани в поредица от дейности според възрастовите им специфики, като ще участват в еко-работилници.
През 2024 година фондацията на TELUS Digital Bulgaria отбелязва десет години от основаването си, като досега е подкрепила общо 179 проекта с над милион и половина лева. През изминаващата година фондация „Обществен борд на TELUS Digital в България“ разпредели общо 170 000 лв. между 13 проекта, в подкрепа на над 120 000 души в страната. Следващата покана за кандидатстване ще бъде отворена в началото на 2025 г. и обявена на Интернет страницата на фондацията.